
Przed nami kolejny koncert w ramach festiwalu CAPPELLA ANGELICA online!
{ tu można nas wesprzeć, kupując symboliczny bilet: https://zrzutka.pl/dhcgjz dziękujemy! }
CEMMBALI SPEZZATI
Małgorzata Skotnicka, Maksym Zajączkiewicz : klawesyn, szpinet
realizacja dźwięku: Marek Romanowski
zdjęcia: Jacek Kiejko
Termin Cembali spezzati – czyli „dialogujące klawesyny” – zapożyczyliśmy z włoskiego terminu cori spezzati, odnoszącego się do tzw. polichóralnego szaleństwa które ogarnęło Europę na przełomie XVI i XVII wieku. W Gdańsku taki sposób muzykowania trafił na podatny grunt, ponieważ pozwolił wypełnić dźwiękiem jedną z najbardziej ekstremalnych przestrzeni: średniowiecza – miejską farę NMP. Minimum dwa dialogujące chóry były bowiem ustawione w różnych miejscach kościoła.
Maksym Zajączkiewicz
Poza cori spezzati, mogły dialogować organy. Wielkie kościoły Gdańska posiadały po dwa instrumenty, a kościół NMP w szczytowym okresie miał ich aż pięcioro! My zapragnęliśmy dialogi te, często monumentalne i obiektywne, „odczytać” w sposób bardziej intymny i subiektywny, ponieważ wierzymy głęboko, że od tego właśnie są klawesyniści, lutniści, gambiści… Zdolni w pojedynkę generować efekt zespołu.
Mamy nadzieję, że nasze odczytanie polichóralnych, organowych i koncertujących dzieł gdańskich twórców pozwoli doświadczyć ich od innej, bardziej osobistej strony. Ktoś kiedyś powiedział przecież, że nie napisze się powieści o tłumie, za to napisze się niejedną o pojedynczym człowieku. Może więc i chór nie wyśpiewa wszystkiego, co mogą zagrać dwa klawesyny?
CAPPELLA ANGELICA 2020 premiera nagranie live z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Organizacja: Fundacja Silva Rerum Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska Spiritus Movens: Maja Miro-Wiśniewska Partnerzy: Bazylika Mariacka w Gdańsku Zakład Usługowy Konserwacji Obiektów Zabytkowych Jan Wiśniewski Metropolitalna Karta do Kultury gdansk.pl Patroni Medialni: TVP Kultura Dwójka – Program 2 Polskiego Radia Radio Gdańsk Portal Presto. Muzyka Film Sztuka Trojmiasto.pl Pomorze Kultury Pismo Folkowe