Danuta Zawada

SKRZYPCE i ALTÓWKA BAROKOWA

Specjalizuję się w grze na skrzypcach i altówce barokowej. Swoje umiejętności w tym zakresie zdobywałam w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Zygmunta Kaczmarskiego oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie skrzypiec barokowych Sigiswalda Kuijkena oraz Sary Kuijken. Brałam także udział w licznych kursach dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej, prowadzonych przez uznanych w świecie specjalistów takich jak: Monika Toth, Enrico Onofri, Olivia Centurioni, Ryo Terakado, Marinette Troost, Jaque Ogg, Paolo Pandolfo, Keneth Weiss czy Simon Standeage.

Od wielu lat współpracuję jako kameralistka i muzyk orkiestrowy z uznanymi w Europie i na świecie zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej, są to m.in.: „Il Gardellino” (Belgia), „La Petit Bande” (Belgia), „Hildebrandt Consort” (Belgia), „Le Concert d’Anwers” (Belgia), „Collegium 1704” (Czechy), „Hofmusici” (Czechy), „Musica Perduta” (Włochy), „La Grande Chapelle” (Hiszpania), „Miszla Baroque Orchestra” (Węgry), „Neue Hofkapelle Graz” (Austria), „Jardin de voix” (Belgia), „Ex Tempore” (Belgia), „Mannheimer Hofkapelle” (Niemcy).

Od 2018 roku jestem koncertmistrzem orkiestry barokowej „Hofmusici”, która specjalizuje się w rekonstrukcji oper barokowych zgodnie z praktykami wykonawczymi danej epoki. Spektakle wykonywane są głównie w słynnym teatrze barokowym na zamku w Czeskim Krumlovie podczas Festiwalu BAROKNÍCH UMĚNÍ.

Brałam udział w licznych nagraniach m.in. dla takich firm fonograficznych jak: Accent, Passacaille Records, Brilliant Classic, Soliton.

Prowadziłam wiele warsztatów związanych z wykonawstwem muzyki dawnej dla skrzypków, altowiolistów oraz zespołów kameralnych a od 2014 roku jestem wykładowcą w klasie skrzypiec barokowych w Podyplomowym Studium Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.

Do góry